Силиконът не е биоразградим, но е по-екологичен от пластмасата
В последно време силиконовите кухненски прибори, като шпатули, лъжици, четки, разтегатели, формички и щипки, придобиха популярност. (Снимка: Getty/Thinkstock)
Хората са и трябва да бъдат особено внимателни по отношение на вида на съдовете, които използват за приготвяне на храната си. В крайна сметка здравословното хранене зависи от много фактори, а съдовете за готвене са един от най-важните фактори.
Сигурно сте забелязали, че в последно време силиконовите кухненски съдове, като шпатули, лъжици, четки, разтегателни, формички и щипци, придобиха популярност и предпочитание пред пластмасата, дървото, неръждаемата стомана и алуминия. Твърди се, че силиконовите прибори са гъвкави и издръжливи; те няма да надраскат вашите тенджери и тигани.
Лакшита Джаин, сертифициран клиничен диетолог, лектор, преподавател по диабет, технолог по месо и основател на NUTR, разказва indianexpress.com че силиконът е синтетичен (каучук), който съдържа “свързани силиций и кислород, а в някои случаи и въглерод”. Хората често смятат, че силиконът е пластмаса. Силиконът произхожда от силициев диоксид или кварцов пясък. Вместо въглерод, “основната съставка на силикона е силиций”.
Джаин обяснява, че силицият се получава от силициевия диоксид, а силицият не съществува сам по себе си. “За да се постигне това, силициевият диоксид, минералът кварц, който се среща в изобилие в пясъка, се нагрява до 1800˚С. Полученият силиций се охлажда и се смила, докато се превърне във фин прах.”
Според нея в силиконовите продукти в промишлеността се използва обикновен силикагел, а силикагелът за хранителни цели се използва в продукти, които са в контакт с нашата храна.
Има два начина за преценка на качеството:
1. Миризма: Обикновеният силикон има силна миризма. Въпреки че някои силикагели за хранителни цели също имат слаба миризма, тя се премахва автоматично след определен период от време и е безопасна за употреба.
2. Докосване: Силикагелът за хранителни цели има добра здравина и еластичност. Не е лесно да се промени трайно формата му чрез издърпване. Обикновените силиконови продукти лесно се деформират и са груби на допир.
Използвайте силиконови шпатули за работа с хладки храни, като например дипове и пасти. (Снимка: Getty/Thinkstock)
Предимства на силиконовите прибори:
* Ниска цена
* Силиконовите кухненски съдове издържат на високи температури до 428˚F или 220˚C. Той е чудесен за готвене на пара и печене на пара.
* Те са гъвкави. Дори при резки температурни промени те почти не се разширяват или свиват. Ето защо силиконовите съдове за печене могат да преминат от фризера във фурната, без да се напукат.
* Силиконовите съдове за готвене са устойчиви на петна. Те не задържат миризми и цветове.
* Безопасни са за деца.
* Силиконовите съдове за готвене не са корозивни и са дълготрайни.
” Силиконът не е биоразградим, но е по-екологичен от пластмасата. Пластмасата е по-малко издръжлива от силикона, така че те се сменят по-често, което води до повече отпадъци”, казва диетологът.
Алтернативите
Джаин предлага да се използват силиконови шпатули само за работа с хладки храни, като дипове и пасти. За горещи храни е най-добре да се използват метални, дървени или бамбукови лъжици, шпатули и други прибори.
– Чугун: Чугунените съдове за готвене са многофункционални, здрави и са чудесна инвестиция.
– Керамика: Тя не съдържа токсини и е толкова добра, колкото и незалепващата. Тя е лека, устойчива на топлина и лесна за почистване.
– Въглеродна стомана: Карбоновата стомана: има отлично разпределение на топлината за лесно печене на скара, запържване и покафеняване на храни на котлон (включително индукционен), къмпинг печка, барбекю или във фурна.
“Избирайте висококачествени силиконови кухненски съдове – те са чудесна алтернатива на незалепващите формички за мъфини и кексове. Те могат да се използват многократно и са отлични за готвене без масло или с ниско съдържание на мазнини. Не е необходимо да смазвате съдовете за готвене преди употреба. Но ако можете да си купите чугун, купете го като заместител на силикона”, заключава тя.
📣 За повече лайфстайл новини, следвайте ни в Instagram | Twitter | Facebook и не пропускайте най-новите актуализации!
📣 The Indian Express вече е в Telegram. Кликнете тук, за да се присъедините към нашия канал (@indianexpress) и да бъдете в крак с най-новите заглавия
Може да се интересувате и от темите
Здравословни ли са силиконовите шпатули?
Безопасно ли е да се готви със силиконова шпатула?
Безопасно ли е да се използват силиконови прибори?
Изпуска ли силиконът химикали?
Не съдържа ли силиконът BPA?
Всички силиконови шпатули ли са термоустойчиви?
Безопасни ли са силиконовите формички за мъфини?
Токсично ли е готвенето със силикон?
По-безопасни ли са силиконовите прибори за готвене от пластмасовите?
Безопасен ли е 100% силиконът за хранителни продукти?
Колко гореща може да стане силиконовата шпатула?
Силиконът е устойчив на топлина при много по-високи температури – около 315°C, в зависимост от това кого питате, за разлика от тавана под 200°C за повечето найлонови шпатули – гъвкав и незалепващ като самия тефлон, но си има своите проблеми.