Въпреки че понятието “биоразградим” е широко използвано, има много погрешни схващания за това какво всъщност означава. Първо, нека започнем с основните неща: биоразградимостта се отнася до химическото разтваряне на материалите от бактерии или други биологични средства. Ето и друг начин да се подходи към тази концепция: природата може да разгради всичко, което създава, обратно до основните му градивни елементи. Сега нека да отговорим на няколко въпроса, свързани с влакната:
Биологично разградим ли е памукът?
Тъй като памукът е създаден от природата, той може да бъде биоразграден от нея. А биоразграждането на памука до първоначалните градивни елементи, които природата е използвала за създаването му, прави тези градивни елементи достъпни за създаването на нови живи същества.
Биологично разградими ли са синтетичните влакна?
Синтетичните влакна на маслена основа, като полиестер, полипропилен, найлон и полиетилен, са изкуствени влакна, в които се използват комбинации от елементи, които не съществуват в природата. Така че, както може би вече сте се досетили, природата не разполага със съответните микроорганизми, които да ги разграждат. Това беше по-дълъг начин да се каже: “Не, синтетичните влакна не са биоразградими.”
Биоразградими и компостируеми означават едно и също нещо, нали?
Въпреки че “биоразградими” често се заменя с “компостируеми”, те нямат едно и също значение. Да бъде биоразградим означава, че материалът може да бъде разграден от микроорганизми, докато това, че може да се компостира, означава, че предметът трябва да бъде биоразграден (разграден) в компостна купчина (почва).
Колко време е необходимо на памука, за да се разгради?
Зависи. Памукът може да се разгражда както анаеробно (без кислород), така и аеробно (с кислород). Съвременните депа за отпадъци са запечатани и не допускат вода и кислород, което ги прави анаеробни. Памукът се разгражда при тези условия, но много по-бавно, отколкото в аеробни условия или в компостна купчина.
Добре. И така, кои влакна са по-полезни за околната среда?
Повечето от използваните днес продукти за еднократна употреба (памперси, кърпички, женски хигиенни продукти и др.) са изработени от синтетични влакна или филми на маслена основа, които не се разграждат биологично (аеробно или анаеробно), което означава, че не могат да се компостират. И тъй като са създадени, за да се използват еднократно и след това да се изхвърлят, в потока на отпадъците има много от тях. Това очевидно не е добре за околната среда.
Значи казвате, че памукът е по-добрият избор?
Имате го. Продуктите, произведени от памук, са биоразградими и могат да се компостират. Въпреки че скоростта, с която памукът се разгражда, зависи от условията на околната среда (количество кислород, вода, температура, рН и т.н.) и конструкцията на тъканта (тегло, колко плътно са подредени влакната и т.н.), поне знаем, че той ще се разгради с течение на времето и няма да остане в потока отпадъци.
Къде мога да науча повече за памука и устойчивото развитие?
Ще се радваме да разгледате страницата, която сме посветили на този въпрос в нашия уебсайт. Можете също така да посетите Cotton Incorporated и Cotton Leads; и двете страни са отлични източници.
Може да се интересувате и от темите
Колко време е необходимо на памука, за да се биоразгради?
Памук: разгражда се за около 5 месеца Органичният памук е една от най-устойчивите материи, отчасти защото се разгражда толкова бързо. Когато се компостира, той може да се разложи само за няколко седмици. Органичният памук е дори по-добър за околната среда, като гарантира малко вреди за хората, земеделските земи и екосистемата като цяло.