Свръхбогатите хора, известни като лица със свръхвисока нетна стойност (UHNWI), са група от хора, които имат нетна стойност от поне 30 милиона долара. Нетната стойност на тези лица се състои от дялове в частни и публични компании, недвижими имоти и лични инвестиции, като например произведения на изкуството, самолети и автомобили.
Когато хората с по-ниска нетна стойност на имуществото гледат на тези лица, много от тях смятат, че ключът към свръхбогатството се крие в някаква тайна инвестиционна стратегия. Това обаче обикновено не е така. Вместо това, хората с високо ниво на благосъстояние разбират основите на това парите им да работят за тях и знаят как да поемат пресметнати рискове.
Основни изводи
- Свръхбогатите хора често разбират значението на спестяванията, основите на инвестирането и как да поемат пресметнати рискове.
- Концентриране на портфейли с инвестиции само от САЩ. и ЕС е пример за подход, при който се пропускат потенциални възможности на други места, като например нововъзникващите пазари.
- UHNWIs не се опитват да бъдат в крак със съседите си или да се сравняват с другите, а се съсредоточават върху постигането на своите цели и задачи.
- Периодичното ребалансиране на портфейлите е от съществено значение, когато се опитвате да постигнете правилната комбинация от акции и облигации с течение на времето.
- ДНЕС често откриват възможности на частните пазари, които се пренебрегват от инвеститорите, които се фокусират само върху публичните пазари.
По думите на Уорън Бъфет инвестиционно правило № 1 е да не губиш пари. НГНЧИ не са мистици и не крият дълбоки инвестиционни тайни. Вместо това те знаят кои прости инвестиционни грешки да избягват. Много от тези грешки са общоизвестни, дори сред инвеститорите, които не са особено богати. Ето списък на най-големите инвестиционни грешки, които UHNWI избягват да правят.
1. Инвестиране само в САЩ и ЕС
Въпреки че се смята, че развитите страни като САЩ и тези в Европейския съюз предлагат най-голяма сигурност на инвестициите, притежателите на многофункционални активи гледат отвъд границите си към граничните и развиващите се пазари. Някои от водещите държави, в които инвестират свръхбогатите, включват Индонезия, Чили и Сингапур. Разбира се, индивидуалните инвеститори трябва да направят своите проучвания за развиващите се пазари и да решат дали те се вписват в техните инвестиционни портфейли и в цялостните им инвестиционни стратегии.
2. Инвестиране само в нематериални активи
Когато хората мислят за инвестиране и инвестиционни стратегии, обикновено се сещат за акции и облигации. Независимо дали това се дължи на по-високата ликвидност или на по-малката цена за влизане, това не означава, че тези видове инвестиции винаги са най-добрите.
Вместо това UHNWI разбират стойността на физическите активи и разпределят парите си по съответния начин. Свръхбогатите хора инвестират в активи като частни и търговски недвижими имоти, земя, злато и дори произведения на изкуството. Недвижимите имоти продължават да бъдат популярен клас активи в портфейлите им, за да балансират волатилността на акциите. Въпреки че е важно да се инвестира в тези физически активи, те често отблъскват по-малките инвеститори поради липсата на ликвидност и по-високата цена на инвестицията.
Според свръхбогатите обаче притежаването на неликвидни активи, особено такива, които не са корелирани с пазара, е от полза за всеки инвестиционен портфейл. Тези активи не са толкова податливи на пазарни колебания и се изплащат в дългосрочен план. Например, фондът за дарения на Йейл е приложил стратегия, която включва некорелирани физически активи, и е постигнал средна възвръщаемост от 10,9% годишно в периода юни 2010 г. – юни 2020 г.
Може да се интересувате и от темите
Инвестират ли милиардерите собствените си пари?
В какво инвестират повечето милиардери?
Как милиардерите съхраняват парите си?
Как мога да забогатея за 5 години?
Къде влагат парите си богатите?
Коя акция ще ме направи богат?
Носи ли Бил Гейтс пари в брой?
Добре ли е да спестявате по 500 евро на месец?
Защо богатите стават все по-богати, а бедните – все по-бедни?
Могат ли акциите да ви направят богати?
Какви банки използват мултимилионерите?
Можете ли да забогатеете от Robinhood?
Харесва ли Бил Гейтс Макдоналдс?
Изненадващата връзка на Бил Гейтс с пържените картофи на Макдоналдс – Видеоклип №1 | Време на започване – 2:00