Да, по-екологично е да се откажете от газовата си печка, когато се повреди или когато правите ремонт, и да преминете към такава, която работи на ток (включително индукционна). Вентилацията също е много важна. Но провокативните заглавия създадоха страх, който според нас не е оправдан, защото изхвърлянето на работещ газов котлон няма да окаже особено положително въздействие върху околната среда или здравето на повечето хора.
За да контролира изменението на климата (PDF), обществото ще трябва да спре да изгаря природен газ и други изкопаеми горива през следващите няколко десетилетия. Преминаването от газови към електрически уреди би трябвало да е лесна част от този преход. Електрическите печки (както и сушилните за дрехи и нагревателите) вече са широко разпространени и достъпни, а освен това стават все по-добри.
Ако индукционните котлони са толкова добри, защо почти никой не ги използва?
Готвенето на газ обаче не заслужава толкова много гняв, колкото напоследък, тъй като представлява малка част от потреблението на енергия в домакинствата и от въглеродните емисии. Към 2015 г., последната година с подробни данни (PDF) от Администрацията за енергийна информация на САЩ, газовите печки представляват по-малко от 3% от потреблението на природен газ в домакинствата в САЩ. За затопляне на вода се използва около 10 пъти повече газ (29%), докато за отопление на помещения се изгаря над 20 пъти повече газ (69%). И това се отнася само за прякото потребление на гориво. След като се вземат предвид електроенергията (PDF) и транспортът, готвенето на газ съставлява още по-малък дял от енергийния пай и емисиите на домакинствата.
Ако през 2021 г. преминете от газова на стандартна електрическа печка, може дори да не намалите веднага въглеродните си емисии. Всичко зависи от начина, по който вашата местна мрежа произвежда електроенергията, която новата ви печка ще използва вместо природен газ. С течение на времето електрическото готвене вероятно ще стане по-чисто почти навсякъде. Но отново, готвенето просто не използва много енергия в сравнение с другите нужди на домакинството, така че не е необходимо да бъде основен проблем.
Съществуват някои рискове за здравето, свързани с готвенето на газ, но ако вече нямате астма, опасността вероятно не е свързана единствено с използването на газ. По-старите газови горелки могат да изхвърлят въглероден оксид (CO), който е токсичен. Но това е много по-малък проблем при съвременните горелки, а и доказателствата сочат, че това не е дългосрочен риск за здравето – вие се възстановявате от отравянето с CO, след като спрете излагането. В непроветриви помещения газовите горелки често създават повишени нива на азотен диоксид (NO₂), който е широко признат като фактор, предизвикващ астматични пристъпи и други респираторни заболявания при хора с астма. Не е толкова ясно дали продължителното излагане на нивата на NO₂, създавани при готвене на газ, може да причини дългосрочни здравословни проблеми, въпреки че има известна връзка между повишените нива на NO₂ като цяло (обикновено от замърсяването на въздуха на открито) и хроничните респираторни заболявания и други здравословни проблеми.
По-голямата картина е, че всеки вид готвене на закрито създава ултрафини частици и летливи органични съединения, които са свързани със здравословни проблеми – дори ако използвате електрическа или индукционна печка. Ключът тук е вентилацията. Ако кухнята ви е проветрена, в идеалния случай с аспиратор, който може да изхвърля въздуха извън дома ви, рискът от респираторни заболявания при готвене на газ рязко намалява. Дори отварянето на прозорец или пускането на вентилатор в близката баня ще помогне. Ако кухнята ви не е проветрена, всякакъв вид готвене може да създаде дългосрочни рискове за здравето, независимо дали го правите на газ или на традиционни електрически или индукционни нагревателни елементи.
Отново е добър избор да избегнете газта, ако така или иначе ще сменяте печката си. (Това е, което повечето от анти-газовите истории със сензационни заглавия всъщност предлагат, въпреки че някои от тях са по-алармиращи.) Но ако търсите лични начини да защитите околната среда и здравето си точно сега, имате много по-важни задачи. Електрифицирането на системите за отопление на помещенията и водата или на автомобила ви ще окаже значително по-голямо въздействие, както и проветряването на кухнята ви.
Ако сте готови да преминете към електрическа печка, имаме ръководства за свободностоящи и плъзгащи се котлони, а в момента работим и по ръководство за индукционни котлони.