Компаниите твърдят, че по-високата честота на опресняване е по-добра за здравето на очите. Дали това е истина, или просто трик?
Какво представлява честотата на опресняване на устройството?
Най-просто казано, честотата на опресняване се отнася до броя пъти, в които екранът ви опреснява дисплея в секунда. Измервана в херци (Hz), тя понякога се нарича честота на трептене.
Например, ако дисплеят се опреснява 70 пъти в секунда, неговата честота на опресняване е 70 Hz.
Честота на опресняване спрямо честота на кадрите
Честотата на кадрите е честотата, с която видеоклиповете и игрите могат да показват кадри. По принцип, когато гледате видеоклип, гледате стотици неподвижни кадри, които мигат един след друг, за да изглежда, че се движат.
Измерва се в кадри в секунда (кадри в секунда), като видеоигрите обикновено са с 30 до 60 кадъра в секунда, а YouTube – с 60 кадъра в секунда.
Ако графичният ви процесор може да показва 120 кадъра в секунда, мониторът с честота 60 Hz може да покаже само половината от тези кадри. От друга страна, монитор с честота 120 Hz ще бъде изхабен от графичен процесор, който може да показва само 60 кадъра в секунда.
Колко кадъра в секунда може да разпознае човешкото око?
Въпреки по-ранните изследвания, подкрепящи широко приетия стандарт от 60 кадъра в секунда, изследване от 2014 г. установиха, че човешкото око и мозък всъщност могат да разпознават изображения по-бързо от 100 милисекунди. Според Масачузетския технологичен институт някои хора могат да обработят изображение, което очите виждат, само за 13 милисекунди.
Тринадесет милисекунди са приблизително 75 кадъра в секунда.
По-високата честота на опресняване по-лесна ли е за очите ви?
Да, по-високата честота на опресняване е по-лесна за очите, тъй като трептенето е минимално. Ето едно видео сравняващо различни честоти на опресняване.
Както можете да видите, по-ниските честоти на опресняване изглеждат накъсани, докато по-високите – по-плавни и реалистични. Следователно по-високите честоти на опресняване, които могат да се справят с по-висока честота на кадрите, водят до по-малко натоварване на очите.
Когато става въпрос за умора на очите, 75 Hz или по-висока честота е добро число, към което трябва да се стремите. Освен това други фактори, свързани с ергономичност на монитора като например разположението на монитора, ще окажат по-голямо влияние върху здравето на очите ви.
Трябва ли да си вземете нов монитор с честота на опресняване 360 Hz?
Повечето хора няма да забележат съзнателно разликата между 60 Hz и 120 Hz честота на опресняване. Така че монитор с честота 360 Hz е просто излишен, освен ако не сте състезателен геймър (повече за това след малко).
Нещо повече, филмите обикновено имат само 24 кадъра в секунда, а дори в Youtube максималната честота е 60 кадъра в секунда. Същото важи и за повечето приложения. Един стандартен монитор може да се справи с 60 Hz с лекота.
И отново, графичният ви процесор трябва да е също толкова мощен, колкото и мониторът ви. Ако честотата на кадрите, която графичната ви карта изпраща, не е в синхрон с честотата на опресняване на монитора, може да се получи разкъсване на екрана. Разкъсването на екрана е, когато на екрана се показват няколко кадъра едновременно, без да са подравнени правилно.
Накратко, честотата на опресняване от 120 Hz е добра среда, ако графичният ви процесор може да се справи с нея.
Може ли честотата на опресняване да повлияе на производителността ви в игрите?
Ако често играете шутъри от първо лице като Overwatch и Counter-Strike: Global Offensive, тогава по-високата честота на опресняване може наистина да има значение.
Като начало, колкото повече кадри показва мониторът, толкова повече информация има играчът. Когато имате повече данни в ръцете си, толкова по-добре можете да вземате решения за части от секундата, които са от решаващо значение за бързото действие.
По-високата честота на опресняване също така намалява входното забавяне. Това е времето, което минава от момента, в който правите движение, до момента, в който мониторът показва това действие.
Тук става дума за милисекундни промени. Ако сте състезателен геймър, искате всичко да е с максимална производителност, за да имате всяко възможно предимство. Но ако сте просто обикновен играч, вероятно няма да имате нужда от 144 Hz честота на опресняване.
Заключителни думи
За повечето хора честотата на опресняване от 60 Hz до 120 Hz е достатъчна. Ако все пак искате да надградите монитора си, по-добре е просто да похарчите парите за по-голям дисплей с по-висока разделителна способност или по-добро качество на изображението. Също така трябва да обмислите възможността за закупуване на извит монитор, който може да сведе до минимум изкривяването , да ви осигури по-широко зрително поле и да подобри ъглите на видимост.
От друга страна, ако компютърът ви не може да вкара дори 60 кадъра в секунда, вместо това се съсредоточете върху подобряването на графичната карта и други компоненти на процесора.
Не забравяйте, че има много неща, които допринасят за гладкото функциониране на компютъра, и честотата на опресняване е само едно от тях.
Може да се интересувате и от темите
Могат ли очите да забележат 120 Hz?
Предизвиква ли 144Hz напрежение в очите?
По-високата честота на опресняване по-добра ли е за очите?
Може ли човешкото око да направи разлика между 60 Hz и 120 Hz?
Какво представлява дисплеят със 120Hz честота на опресняване?
Честотата на опресняване на дисплея е просто скоростта, с която той се опреснява, за да ви покаже следващата неподвижна снимка. Например, ако честотата на опресняване на дисплея е 120 Hz, това означава, че той може да опреснява със скорост 120 пъти всяка секунда.
Добра честота на опресняване ли е 144Hz?
По-плавно ли е 60 FPS на 120Hz?
Каква честота на опресняване могат да виждат очите ви?
Каква е честотата на кадрите в реалния живот?
По-високата честота на опресняване по-добра ли е за очите ви?
Наистина ли 120 Hz има значение?
Добре ли е 100Hz за игри?
Колко FPS може да постигне човешкото око?
Някои експерти ще ви кажат, че човешкото око може да вижда между 30 и 60 кадъра в секунда.